Bielizna w czasach starożytnych

Historia jest nauczycielką życia, głosi stare przysłowie. Często jest też fascynującą opowieścią o tym, jak żyli ludzie w dawnych czasach. Najciekawsze okazują się porównania z dzisiejszymi czasami. W jaki sposób w dawnych czasach rozwiązywano problemy, które i my dziś mamy?

Na przykład, jak ludzie radzili sobie, kiedy nie było elektryczności? Co robili wieczorami? Jak czytali książki, kiedy było całkiem ciemno? Czy przy świecach nie psuli sobie oczu? Jak ogrzewali wielkie pałace? Interesują nas te najbardziej intymne sprawy – jak załatwiali swoje potrzeby fizjologiczne? Tematem tego artykułu będzie inna rzecz, równie intymna – bielizna damska . Wbrew pozorom w tym niepozornym temacie w ciągu setek ostatnich lat zmieniło się wiele. Różne elementy, które dawniej nazywano słowem bielizna dziś już nie funkcjonuje. Za to my mamy wiele nowych, niespotykanych wcześniej wersji majtek czy staników. Wszystko się zmienia. Jednak niektóre rzeczy bardzo wolno. Trudno w to uwierzyć, ale pierwsza bielizna, skórzane pasy upinane przez mężczyzn dookoła bioder, nie zmieniła się przez ponad tysiąc lat!

bielizna

Jak podają źródła archeologiczne, najstarsze wykopaliska potwierdzające wykorzystanie takich rozwiązań pochodzą sprzed tysięcy lat przed naszą erą. Ostatnie, najbliższe naszym czasom, z dziewiętnastego wieku! Jednak są też rzeczy, które zmieniły się nie do poznania. Dziś trudno nam uwierzyć, że bielizna współczesna, jaką jest stanik, wyewoluował z gorsetu, ogromnego, ciężkiego, który trudno było nosić. To, co dziś ma pomóc utrzymać piersi na pewnym poziomie, zapobiegając działaniu grawitacji, kiedyś było prawdziwym narzędziem zniewolenia biuściaste kobiety. Dawna bielizna miała przede wszystkim inne funkcje, niż ta dzisiejsza. Rzadko kiedy miała jakiekolwiek zabarwienie erotyczne. Jedynym miejscem, gdzie bielizna mogła mieć coś wspólnego z dzisiaj noszoną, były domy publiczne. Jedynie kurtyzany zakładały coś, co dziś nazwalibyśmy raczej kalesonami niż majtkami. Zabudowane, odsłaniały niewiele, a i tak były uważane za szczyt perwersji.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

1 komentarz to “Bielizna w czasach starożytnych”

  1. kasia pisze:

    Ciekawe jak wyglądała bielizna xxl w dawnych czasach?

Komentarze do artykułu

© Zestawy-Bielizny.pl