Obrączka i pierścionek są ściśle związane z ceremonią zawarcia małżeństwa. Różnica polega jednak na tym, że pierścionek symbolizuje wstępną zgodę na ślub a obrączka jest potwierdzeniem zawarcia związku. Rozróżnienie takie funkcjonuje od niedawna, gdyż w przeszłości nie wręczano sobie dwóch symboli a tylko jeden i to najczęściej mężczyzna zaślubiał obrączką kobietę. Tradycyjne pierścionki zaręczynowe miały też inny charakter, gdyż były prostymi okręgami z metalu bez ozdób. Liczyło się natomiast to, na którym palcu jest noszony, gdyż palec serdeczny uważano za swoistą drogę do serca.
Historia pierścionka zaręczynowego
Nie bez powodu właśnie pierścionki zaręczynowe stały się symbolem trwałego związku dwojga ludzi i obietnicą wiecznej miłości. Zadecydował o tym ich kształt, czyli figura uważana przez starożytnych za idealną. Koło w ich przekonaniu nie miało początku ani końca, więc symbolizowało coś niezwykle trwałego i nieskończonego. Tak jak koło okrągły pierścionek, a właściwie obrączka stanowiła symbol idealnego związku. Pierwsze zapiski związane z tym zwyczajem pochodzą z czasów rzymskich, z tym, ze wówczas symbolem zaręczyn były obrączki i pierścionki zaręczynowe wykonane z żelaza.
Techniki wytwarzania wyrobów ze złota rozwinęły się dopiero w późniejszych czasach a to pozwoliło na zastąpienie prostych okręgów metalowych inkrustowanymi i bogato zdobionymi pierścieniami. Chrześcijanie uznawali pierścienie jako symbol zaślubin z Chrystusem a w bardziej współczesnych czasach zwyczaj ten został przeniesiony do tradycyjnych zaręczyn, jako zawarcia związku błogosławionego przez Chrystusa.
Współczesne pierścionki zaręczynowe
Współcześnie najbardziej typowy na zaręczyny jest pierścionek z brylantem i nawet, jeśli nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus większość mężczyzn dąży do tego, aby chociaż przy takiej jedynej okazji dochować tradycji i zachwycić swoja wybrankę chociażby najmniejszym kamieniem. Symbolika, jaką zachowały pierścionki zaręczynowe nadal roztacza swoją magię, chociaż zanikają już powoli zaręczynowe zwyczaje, takie jak wspólne spotkanie rodzin przy stole, a oświadczyny następują w coraz dziwniejszych i niecodziennych sytuacjach.