Pierścionek zaręczynowy a obrączka: różnice i podobieństwa

Obrączka i pierścionek są ściśle związane z ceremonią zawarcia małżeństwa. Różnica polega jednak na tym, że pierścionek symbolizuje wstępną zgodę na ślub a obrączka jest potwierdzeniem zawarcia związku. Rozróżnienie takie funkcjonuje od niedawna, gdyż w przeszłości nie wręczano sobie dwóch symboli a tylko jeden i to najczęściej mężczyzna zaślubiał obrączką kobietę. Tradycyjne pierścionki zaręczynowe miały też inny charakter, gdyż były prostymi okręgami z metalu bez ozdób. Liczyło się natomiast to, na którym palcu jest noszony, gdyż palec serdeczny uważano za swoistą drogę do serca.zlote-pierscionki

Historia pierścionka zaręczynowego

Nie bez powodu właśnie pierścionki zaręczynowe stały się symbolem trwałego związku dwojga ludzi i obietnicą wiecznej miłości. Zadecydował o tym ich kształt, czyli figura uważana przez starożytnych za idealną. Koło w ich przekonaniu nie miało początku ani końca, więc symbolizowało coś niezwykle trwałego i nieskończonego. Tak jak koło okrągły pierścionek, a właściwie obrączka stanowiła symbol idealnego związku. Pierwsze zapiski związane z tym zwyczajem pochodzą z czasów rzymskich, z tym, ze wówczas symbolem zaręczyn były obrączki i pierścionki zaręczynowe wykonane z żelaza.

Techniki wytwarzania wyrobów ze złota rozwinęły się dopiero w późniejszych czasach a to pozwoliło na zastąpienie prostych okręgów metalowych inkrustowanymi i bogato zdobionymi pierścieniami. Chrześcijanie uznawali pierścienie jako symbol zaślubin z Chrystusem a w bardziej współczesnych czasach zwyczaj ten został przeniesiony do tradycyjnych zaręczyn, jako zawarcia związku błogosławionego przez Chrystusa.

Współczesne pierścionki zaręczynowe

Współcześnie najbardziej typowy na zaręczyny jest pierścionek z brylantem i nawet, jeśli nie każdy może sobie pozwolić na taki luksus większość mężczyzn dąży do tego, aby chociaż przy takiej jedynej okazji dochować tradycji i zachwycić swoja wybrankę chociażby najmniejszym kamieniem. Symbolika, jaką zachowały pierścionki zaręczynowe nadal roztacza swoją magię, chociaż zanikają już powoli zaręczynowe zwyczaje, takie jak wspólne spotkanie rodzin przy stole, a oświadczyny następują w coraz dziwniejszych i niecodziennych sytuacjach.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Komentarze do artykułu

© Zestawy-Bielizny.pl