Biżuteria z gustem, czyli o złocie i jubilerstwie

Biżuteria to taki rodzaj ozdób, który wymaga sporej wiedzy, aby spełniał swoje zadanie. Jej doborem rządzą podstawowe prawa estetyki – zbyt dużo dekoracji, to efekt przesytu, chaosu i kiczu. W tej sytuacji dobór odpowiednich ozdób i ich ilość wymaga specyficznego wyczucia oraz minimum zmysłu estetycznego. Zdarza się trafić na osobę, która „obwiesiła się” ciężkim naszyjnikiem, kolczykami do ramion a na palce założyła liczne złote pierścionki. O ile w przypadku srebra większa ilość może się komponować ze strojem o tyle biżuteria złota wymaga dyskrecji i stonowania. Nadmiar złotych ozdób jest kiczowaty i wzbudza negatywne skojarzenia. Obecne trendy w złotej biżuterii  to przede wszystkim różowe złoto oraz perły.

Biżuteria a strój

Istotny jest też odpowiedni dobór biżuterii do stroju. Nie wszystkie tkaniny dobrze komponują się ze złotymi detalami. Najlepiej prezentują się tu delikatne tafty i jedwabie, a całkowicie odpada tkanina bardzo wzorzysta. Należy pamiętać, że biżuteria złota sama w sobie jest już piękna i wymaga raczej wyeksponowania na stonowanym jednolitym tle a nie ukrywania w otoczeniu kolorów i innych detali.

Również pierścionek ze złota lepiej prezentuje się pojedynczo niż w otoczeniu wielu innych ozdób. Są to z reguły wyroby kunsztowne, o wyjątkowej precyzji wykonania a urok wydobyty zostaje tylko wtedy, gdy nie ma dla nich kontrastu innych ozdób. Na szczególne miejsce zaś zasługuje pierścionek z brylantem, który konkurencji nie znosi i najlepiej prezentuje się sam. Dobierając biżuterię zawsze trzeba pamiętać, że to jedynie dekoracyjny dodatek do stroju, a nie strój sam w sobie.

 

Złoto nie dla każdego

zlota-bizuteria

Ważnym aspektem jest też sprawdzenie, czy precjoza nie okażą się problemem. Złoto, a właściwie jego stopy posiadają właściwości uczulające. Istnieje dość spora grupa ludzi, którzy mogą w kontakcie ze złotymi wyrobami odczuwać dyskomfort w postaci podrażnień skóry. Alergia na złoto może być trojakiego rodzaju. Pierwszy z nich to tzw. czarny demografizm, a dwa pozostałe rodzaje to zapalenie skóry w wyniku podrażnienia przez metal bądź poprzez bezpośredni kontakt z alergenem. Biżuteria złota może wywoływać uczulenie przez sam fakt przesuwania się po skórze podczas noszenia. Uczulenie może również wywoływać metal stanowiący domieszkę do złota.

 

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 0.0/5 (0 votes cast)

Komentarze do artykułu

© Zestawy-Bielizny.pl