Bieliźniarska historia

Chyba nikt się nie spodziewał tego, że to mężczyźni zaczęli jako pierwsi nosić bieliznę. Pierwszy człowiek odnaleziony z majtkami na sobie ma ponad pięć tysięcy lat. Bielizna ta wytworzona jest ze skóry i spełnia rodzaj opaski na biodrach. Pierwszy model bielizny był bardzo prymitywny, jednak spełniał swoje podstawowe funkcje. Z czasem zaczęto robić bieliznę z miękkiej skóry, a nawet płótna i wiązać jako pieluchę. Bielizna taka noszona była przez wieki i dopiero w starożytnym Rzymie zaczęto ją nieco modyfikować. Bielizna w kształcie pieluchy, była tak popularna, że nawet jeden z faraonów został w niech pochowany. Dziś jak wiemy bielizna ma zupełnie inny kształt, zarówno dla kobiet jak i mężczyzn. Jednak zanim kształt ten się wywiązał minęło wiele wieków. Pierwsza bielizna nocna znalazła swoje zastosowanie w Egipcie. Tam Egipcjanki stosowały długie płótna, którymi wiązały swoje piersi w celu ich uwydatnienia. Na malowidłach można także zauważyć pierwsze bikini, które jednak szybko zostały zapomniane. Moda zmieniła się w Rzymie. Tam kobiety zaczęły stosować coś na wzór gorsetu, który miał za zdanie zakryć piersi kobiety. Mężczyźni zaś zaczęli nosić kalesony do kolan. Były to pierwsze ślady współczesnej bielizny.

bielizna

Taka bielizna noszona była przez kolejne wieki i z czasem rozwijana. Dziś nie trudno zauważyć, że kształt bielizny jest zupełnie inny. W sklepie z bielizną zobaczymy dziesiątki wzorów dla kobiet i mężczyzn. Kupimy nie tylko bieliznę z płótna, ale i ze skóry. Dostępna jest bielizna codzienne, jak i bielizna męska czy też okazjonalna. Wybór jest tak szeroki, że śmiało można stworzyć oddzielny sklep z bielizna dla kobiet i mężczyzn. Dawniej, wystarczyło płótno materiału lub też skóry. Dziś wymagania są nieco inne. Z jednej strony bielizna musi upiększać, z drugiej strony ma być wygodna i praktyczna. Dla różnych grup jest różna bielizna, dotyczy to nawet sportowców. Zdecydowanie największy wybór bielizny mają kobiety, bo to one kładł nacisk na rozwój swojej odzieży.

VN:F [1.9.22_1171]
Rating: 5.0/5 (1 vote cast)
Bieliźniarska historia, 5.0 out of 5 based on 1 rating

1 komentarz to “Bieliźniarska historia”

  1. Izunia pisze:

    Cześć! To niesamowite, jak może zmienić się na przestrzeni lat bielizna, i ciekawe jes to, że jak większość rzeczy, także ona miała swoje początki w Egipcie. Czyżby kosmici poza piramidami przynieśli nam też majtki? :P

Komentarze do artykułu

© Zestawy-Bielizny.pl